Tipiska ātro kredītu ņēmēja portrets

 

Valda uzskats, ka ātros aizdevumus ņem jauni cilvēki, apmēram 18-22 gadu vecumā, kuriem nav stabilu ienākumu un kuri bieži sastopas ar naudas atdošanas grūtībām. Portāls Gudriem.lv nolēma noskaidrot, kā izskatās mūsdienīga aizdevēja portrets.

„Pēdējo gadu laikā situācija būtiski mainījusies. Joprojām, biežāk sms kredītu noformē vīrieši, bet sieviešu skaits pieaudzis līdz 48%, kas ir ievērojami vairāk nekā pirms pāris gadiem,” apgalvo Gudriem.lv pārstāvis Dmitrijs Zaznovs. „Tagad vidējā statistiskā aizņēmēja portrets izskatās šādi- tas ir jauns vīrietis, ar ikmēneša ienākumiem 300-350 Ls apmērā, kuram pietrūkst līdzekļu neparedzētām ikdienas vajadzībām. Aizņēmēja portretu var apskatīt šeit.

Aizņēmējam izmainījušies arī mērķi kredīta nepieciešamībai. Pirms trīs gadiem, populārākie iemesli bija šādi: esoša parada atmaksa, izdzīvošana līdz algas dienai vai naudas aizņēmums aviobiļetes iegādei, lai pārceltos uz dzīvi ārzemēs. “Šobrīd aizņēmēji biežāk noformē aizdevumu lielāku pirkumu veikšanai vai neparedzētu izdevumu gadījumā,” saka Dmitrijs Zaznovs. „Interesanti, ka populāri kļuvis ņemt konkrētas naudas summas, piemēram, 74 vai 148 latus – tas norāda, ka šī summa nepieciešama konkrētam pirkumam, piemēram, datora vai telefona iegādei.”

Gudriem.lv pētījums rāda, ka 45,3% noformē aizdevumus līdz 100 latiem. 20% izvēlas summu 100-150 latu apmērā, un lielas summas (vairāk nekā 300 latus) aizņemas tikai katrs desmitais no aizņēmējiem. Šo uzvedību var skaidrot ar to, ka pirmajam aizdevumam bieži eksistē ierobežojums - 150-200 Ls apmērā. Šis ierobežojums noteikts tādēļ, ka 18% cilvēku ir problēmas ar naudas atdošanu, bet biežāk cilvēki ņem nelielu un konkrētu summu noteiktam mērķim un vēlās atgriezt to pēc iespējas ātrāk. Jāpiemin, ka nelielām summām bieži tiek rīkotas akcijas.

Runājot par procentu likmēm, nevar nepieminēt dinamisko kredītprocentu samazināšanās periodu no 2009.gada līdz 2011. gadam, kas noveda pie stabilizēšanās 2012. gadā. Intensīvas konkurences rezultātā tirgū ir radās kritums līdz šī brīža standarta likmei - 218% gadā (vai 10% mēnesī). „Jāatzīmē, ka Latvijas ātro kredītu uzņēmumu procentu likmes ir vienas no zemākajiem Eiropā,” saka Dmitrijs Zaznovs. „Zemākas tās ir tikai tajās valstīs, kur ir juridisks ierobežojums ātro aizdevumu procentu griestiem. Ja Latvijā tiks ieviesti līdzīgi grozījumi, procentu likmes samazināsies līdz 100-150% gadā.”

Salīdzināt procentu likmes, ka arī uzzināt par jaunumiem un akcijām Jūs varat portālā www.gudriem.lv.